Naperőmű - befektetés az élhető jövőbe

Solar Invest

Solar Invest

Tiszta haszon a tiszta energia!

Nagyüzemi energiazöldítés

2021. január 22. - ASTRASUN

gyar-n.jpg

Egy ilyen üzemben aztán pörög a villanyóra...

Egy termelőüzem számára a tiszta energiák használata elsősorban nem környezetvédelmi, hanem energiahatékonysági, így költség-megtakarítási kérdés – egy többszörösen is megtérülő befektetés, hiszen az energián megtakarított pénzt a termékfejlesztésre lehet fordítani.  És ha ez még mindig nem lenne meggyőző érv, kommunikációs szempontból is a megéri a váltás: ha egy üzemben tiszta energiát használnak, az ott gyártott, megmunkált, termelt, vagy akár csak tárolt áru egyfajta hozzáadott értékkel gyarapodik.

Teljes önellátás hibrid rendszerrel

Felmerül azonban a kérdés, hogy egy üzemi napelemes kiserőmű vajon teljes mértékben fedezni tudja az adott egység igényeit? Nos, egy nagyfogyasztó esetében ezért nem feltétlenül tennénk tűzbe a kezünket. Ha az üzem valóban teljes önállóságra vágyik az energiaellátásban, és nem szeretne a hálózatból vételezni áramot, akkor egy hibrid rendszer fogja hosszú távon és sokoldalúan szolgálni a céljait. 

A hibrid rendszer a megtermelt energia hasznos elosztásáról képes gondoskodni: a napelemek nem egyenletesen termelnek, hiszen „munkájukat” az időjárás, az évszakok és a napszakok is befolyásolják. Ennek kiegyensúlyozására az energiatöbbletet valamilyen módon tárolni szükséges azokra az időszakokra, amikor hiány van belőle. Ez történhet úgy, hogy a felesleges villamosenergiát a hálózatba adja le a rendszer, majd onnan később visszavételezi a felhasználó; vagy tárolható a villamosenergia erre szolgáló akkumulátorokban is; még jobb, ha a szigetüzemű, az akkumulátorokat töltő napelemek mellett hálózatra csatlakozó napelemes rendszer is van. Ez utóbbi megoldás előnye, hogy pontosabban tervezhető, és lényegében nullára redukálja az áramszünet esélyét.

alfoldi_tej_100_kwp_2016-600px.jpg

100 kW-os napelemes rendszer az Alföldi Tej üzemének tetején (ASTRASUN, 2016)

Biztos energiaellátás, kiegyensúlyozott fogyasztás

Egy hibrid rendszer alkotóelemei támogatják és kiegészítik egymást: tisztán napelemes üzemnél az inverter a napelemek által termelt energiát közvetlenül használja a fogyasztók táplálására és az akkumulátorok töltésére, de van lehetőség hálózati üzemre váltásra is. Amikor viszont a rendszer vegyes üzemben van, akkor az inverter a napelemek által termelt energiát kiegészíti a hálózat energiájával; ha pedig plusz energiára lenne szükség, azt a korábban feltöltött akkumulátorok biztosítják.

A rendszer elegendő energiát termel ahhoz, hogy üzemidő alatt a telephely céljait szolgálja, míg üzemzárást követően a nem használt energiát akkumulátorokba termeli. Ezáltal a megtermelt energia egy részét az üzem területén található nagyfogyasztók (munkagépek, gyártósorok stb.) közvetlen, biztonságos kiszolgálására lehet fordítani, míg az akkumulátorokkal eltárolt többlet energia a targoncák, elektromos autók töltésére hasznosulhat. Egy ilyen hibrid rendszer a többletenergiát belső felhasználásra eltárolja, és ezáltal kiegyensúlyozott, gazdaságos fogyasztást biztosít.

Energiahatékonyság, költséghatékonyság, bevételnövelés

Az üzemi napelemes rendszerek megtérülési ideje jellemzően rövidebb, mint a naperőműveké vagy akár a háztartási rendszereké. A tiszta energiákra való áttérést ráadásul nem is feltétlenül szükséges teljes egészében „saját zsebből” finanszírozni, hiszen számos pályázati forrás, vissza nem térítendő támogatás áll rendelkezésre a beruházás megvalósításához. Az energiaköltségek radikális csökkenése azonnal megjelenik tőkeként – ezt okosan felhasználva adott a lehetőség szintet lépni a vállalkozás számára!

Az Astrasun nagy gyakorlattal rendelkezik üzemi nagyfogyasztók napelemes projektjeinek megvalósításában: terveztünk, engedélyeztettünk és kiviteleztünk kiserőműveket magtárra, hűtőházra, raktárcsarnokra egyaránt. Vegye fel velünk a kapcsolatot, ha telephelyét energiahatékonnyá szeretné fejleszteni!

A bejegyzés trackback címe:

https://solarinvest.blog.hu/api/trackback/id/tr7016399654

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása